ABD ve Yunanistan’dan flaş adım: 268 milyon dolarlık teçhizat anlaşması yapıldı

Yunanistan’ın Ege’deki silahlanma çatışmalarına ABD’den yüklü bir destek geldi. Ege denizinde provokatif adımları atan Yunanistan bu kez ABD ile el sıkıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Yunanistan Hükümeti’ne maliyeti 268 milyon dolar olan 63 saldırı amfibi aracı (AAV) satışını onayladı.

Bu satışın “Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir ortak olan NATO müttefikinin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyeceği” açıklandı.

YUNANİSTAN’A DESTEK

Yapılan açıklamada araçların “Yunanistan’ın NATO’nun güney kanadındaki stratejik konumunu desteklemek için denizcilik çıkarlarını ve altyapısını korumak için etkili bir yetenek sağlayarak, Yunanistan’ın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma yeteneğini geliştirmesinin” beklendiği de eklendi.

“Yunanistan’ın terörle mücadele ve korsanlıkla mücadele deniz çabalarının yanı sıra NATO operasyonlarına da katkıda bulunduğu” ve “satışın bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceğini” ileri sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir