Cumhuriyetin 100. yılında 4 müze 100 gün boyunca ücretsiz

Tarihinin en kapsamlı restorasyonuyla koruma altına alınan Yerebatan Sarnıcı, tarihin teknoloji ve sanatla buluştuğu 1600 yıllık Şerefiye Sarnıcı, ziyaretçilerine İstanbul’un Fethi’ni yeniden yaşatan Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Türkiye’den ve Osmanlı coğrafyasından eserlerin minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk, kampanya kapsamında yerli ziyaretçilere ücretsiz olarak açılacak.

Radar İstanbul’dan kod almak gerekiyor

Kampanyadan yararlanmak isteyen ziyaretçilerin, Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden “Cumhuriyet 100. Yıl Müze Kampanyası” kodunu alarak girişte göstermeleri gerekiyor.

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılını coşkuyla kutlamak ve İstanbul’un tarihî hazinelerini daha fazla insanla buluşturmak amacıyla bu kampanyayı başlatıyoruz.

İşletmemizdeki müzelerde geçerli olacak bu özel kampanya ile Türkiye’nin dört bir yanından ve İstanbul’dan gelen misafirlerimizi tarihi ve kültürel bir yolculuğa davet ediyoruz. İstanbul’un zengin mirasını ve tarihini daha yakından tanıma fırsatı sunarak Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte paylaşmak istiyoruz” dedi.

Müzeler hakkında genel bilgi:

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un tarihî yarımadasında yer alan Yerebatan Sarnıcı, 1600 yıllık geçmişiyle dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olarak kabul ediliyor.

Çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda restore edilen Yerebatan Sarnıcı, büyüleyici atmosferinde ev sahipliği yaptığı etkinlikler ile ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Şerefiye Sarnıcı

Dünyanın 360 derece projection mapping sisteminin entegre edildiği en eski yapı olan Şerefiye Sarnıcı, ziyaretçilerine sıra dışı bir müze deneyimi yaşatıyor.

1600 yıllık tarihin sanat ve teknolojiyle buluştuğu atmosferde büyüleyici bir deneyim sunan sarnıç, Günümüze Şerefiye Sarnıcı ve Su Medeniyeti İstanbul adlı 2 farklı mapping gösterimi ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, ziyaretçilerine İstanbul’un Fethi’ni 3 boyutlu bir şekilde deneyimleme imkanı sunuyor.

“Sultan Mehmed’in Rüyası” isimli projection mapping gösterisi ile ziyaretçilerini adeta İstanbul’un Fethi’ne tanıklık ettiriyor.

Miniatürk

Türkiye’den ve Osmanlı coğrafyasından eserlerin minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk, ziyaretçilerine geçmişe yolculuk yapma imkanı sunuyor.

Antik Çağ’dan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu’ya Osmanlı’ya değin, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiriyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x