Fatih Altaylı: Putin, Erdoğan’ı kahraman yapmayı bıraktı

Gazeteci Fatih Altaylı, dün Soçi’de gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesine ilişkin, “Putin Erdoğan’ı kahraman yapmayı bıraktı” yorumunu yaptı. 

Altaylı, kendi internet sitesinde kaleme aldığı yazıda iki liderin görüşmesinin fiyasko olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim istediğimiz zamanda değil kendi istediği zamanda.

Bizim istediğimiz yerde değil kendi istediği yerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü Putin.

Bekletmeyip, kapıda karşılamasına çok sevindi herkes ama ‘Tatile buraya gelin’ sözünün satır aralarında ‘Türkiye’ye eskisi kadar turist yollamayabiliriz’ imasını kimse anlamadı.

Görüşmenin tam bir fiyasko olduğunu ise zannederim en hükümet yanlıları bile anlamış olmalı ki, ‘zafer’ başlıkları atılmadı. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm olumlu cümlelerinin ardından, Rusya liderinin, ‘Batılı partnerlerimiz bizi dolandırdı’ diyerek kimi kast ettiği ortadaydı.

Erdoğan’ın ‘Rusya, fakir Afrika ülkelerini buğdaysız bırakmaz’ derken Putin’in buna yanıtı ‘Verdiğimiz tahılın yüzde 70’den fazlası Avrupa ülkelerine gitti’ oldu ve fakir ülke edebiyatını yemediğini gösterdi.

Ve nihayetinde ‘Tahıl Koridoru Anlaşması’nı canlandırabiliriz ama bunun için önce Batı’nın bize uyguladığı ambargoyu kaldırması gerek’ diyerek anlaşmayı ancak ‘balık kavağa çıkınca’ canlandırabileceğini söylerken asıl söylediği ‘Siz bu anlaşmayı unutun’du.

Putin, Türkiye’nin makas değiştirdiğinin, yeniden Batı’ya yöneldiğinin farkında olduğunu gösterdi. Bu yüzden de Erdoğan’a geçmişte verdiği desteği kestiğini, güçlü arabulucu rolünü elinden aldığını da herkese açıklamış oldu. Umarım bize açıklanmayan bölümde BOTAŞ’ın ertelediği doğal gaz borcunun bir an önce ödenmesini isteyip, bir daha da erteleme yapmayacağını söylememiştir.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x