İddia: Kerem Kınık’a Madalya Verilecek

İktidarın, adı skandallarla gündeme gelen Kızılay’ın başkanı Kerem Kınık’a devlet üstün fedakarlık madalyası vereceği iddia edildi. 

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çadır ve konserve sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın başkanı Kerem Kınık’a üstün fedakarlık madalyası verileceği öne sürüldü. 

AK Partili milletvekillerinin seçimlerin hemen öncesinde emekliye, doktora, geçici işçiye, gaziye ve toplumun yıllarca unutulmuş kesimlerine zam dağıtan yasa teklifindeki madalya maddesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışmalara yol açtı.

Yasa teklifine göre deprem ve sel gibi büyük felaketlerde yardımda bulunan kişi ve kuruluşlara devlet üstün fedakarlık madalyası verilecek. Komisyonda muhalefet milletvekilleri madalyanın Kızılay’a, Kızılay Başkanı Kerem Kınık ve AFAD’a verilerek aklama yapılacağını ifade ettiler.

“Manevi değeri olacak”

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, soru üzerine madalyanın altın olmayacağını, sadece manevi değeri olacağını söyledi.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, üstün fedakarlık madalyasının gerçekten hak eden insanlara verilmesi gerektiğini ifade ederken, “Adıyaman’dan sorumluydum, oradaki otopsi savcılarına lütfen madalyayı verin, en azından benim şahitliğimdeki insanlar bunlar. O soğukta ayaklarında terlik ve pijamayla görev yaptılar. Onlara madalyayı verin ama Kızılay Başkanına sakın ama sakın bu madalyayı vereyim demeyin. Hakikaten gök kubbe başınıza yıkılır, bu kadar ihanetten sonra gök kubbe başınıza yıkılır” dedi.

“Üstün hizmeti olan birisi mi?”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da, yasa teklifini TBMM’de savunan Elitaş’a, “Bu üstün hizmeti olanları kim, nasıl belirleyecek? Sayın Elitaş, örneğin Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık üstün hizmeti olan birisi mi? Evet ya da hayır deyin. Sorum son derece net. Size soruyorum” dedi.

Elitaş bu soruya, “Soru-cevap kısmında değiliz” karşılığını verirken Arık, “Evet ya da hayır şeklinde cevaplanacak çok basitçe bir soruydu. Burada gerçekten objektif kriterler olacak mı? Yani bize göre Kerem Kınık istifa etmesi gereken, gerçekten milletin vicdanını yaralayan, çadır satan birisi; istifa etmesi de yeterli değil, bundan hesap sorulması gerekir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir