Malezya Başbakanı: “Asya Para Fonu’nu kurmalıyız”

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Çin ziyareti sırasında Asya Para Fonu’nun kurulmasını önerdi.

Malezya Haber Ajansında yer alan habere göre Enver İbrahim, bugün parlamento toplantısında yaptığı konuşmada, Asya ülkelerinin ekonomik güçleri artık eskisi gibi olmadığından Malezya’nın ABD dolarına bağlı kalmaya devam etmesi için bir neden kalmadığını belirtti.

Bloomberg’ın haberine göre Enver İbrahim, Malezya Merkez Bankasının ikili ticarette ringgit ve renminbi’nin kullanılması için Çin tarafıyla görüşmeler yaptığını hatırlattı. Haberde bu durumun, dünya ülkelerinin ABD dolarının egemenliğinden bıktıklarını gösterdiğine işaret edildi.

Öte yandan Hindistan Dışişleri Bakanlığı tarafından 1 Nisan’da yapılan açıklamada, Hindistan ile Malezya arasındaki ticarette mevcut para birimiyle hesap modelinin dışında, doğrudan Hindistan rupisinin de kullanılabileceği kaydedildi. Hindistan’ın basın kuruluşları, bu kararın ters dolarizasyon sürecini hızlandıracağına ve aynı zamanda Hindistan’ın Rusya-Ukrayna çatışmalarıyla ilgili risklerini en aza indireceğine işaret etti.

Aslında bir süredir Rusya, Hindistan ve Güneydoğu Asya bölgesindeki ülkeler, ters dolarizasyonu ele aldı. Bu ülkeler, ABD dolarının güçlü seyretmesinin yerli para birimlerini zayıflattığı fikrini savunuyor.

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, ters dolarizasyon eğiliminin artmasının ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekerek “ABD’nin politikası çok sert. Bu yüzden ülkeler dolardan kurtulmak istiyor. Ayrıca ABD hükümetinin fazla harcama yapması da başka ülkelerin enflasyon kaynaklı zarar görmesine neden oldu.” dedi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir