ABD’nin ‘birleşik Filistin’ planı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Batı Şeria ile Gazze’yi tek idare altında birleştirecek bir yönetim modelinin ileride tartışılması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Miller, soru üzerine, “Burada, daha sonra yapacağımız belirli konuşmaların değerlendirmesini yapmak istemiyorum, ancak genel olarak, Batı Şeria ile Gazze’yi Filistin liderliği altında birleştiren bir yönetim ihtiyacını tartışacağımızı söyleyeceğim” dedi.

Detaylı bilgi vermekten çekinen Miller, bu konuda ayrıntıların ne olması gerektiğiyle ilgili, “özel diplomatik görüşmelerde tartışmalar yapılması gerektiğini” dile getirmekle yetindi.

Miller, Gazze’de seçimle iktidara gelen Hamas yönetiminin yerine kimin, hangi yöntemle geleceği konusuna da değinmedi.

HAMAS’TAN DOĞU KUDÜS ÇAĞRISI

Öte yandan Gazze’yi kontrol eden Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası insan hakları örgütlerine, “İsrail’in yüzlerce Filistinliyi işgal altındaki Doğu Kudüs’ten zorla sürmesini engelleme” çağrısında bulundu.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, BM ve uluslararası insan hakları örgütlerinin, İsrail’in, “Doğu Kudüs’te ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan yüzlerce Filistinlinin, evlerinden ve beldelerinden zorla sürülmesini” öngören ırkçı kararını uygulamasını engellemesi gerektiği belirtildi.

Bu adımın “Filistinlilerin zorla sürülerek kendi topraklarından tasfiyesine yönelik bir planın uygulanması” olduğu ifade edilen açıklamada, İsrail’in etnik temizlik suçu işlemesini önlemek ve yöneticilerini halka, toprağa ve kutsal mekanlara karşı devam eden suçlarından sorumlu tutmak için önlemler alınması çağrısında bulunuldu.

İsrail ordu radyosunun haberinde, Tel Aviv yönetiminin, Şubat 2023’te çıkarılan vatandaşlık kanununda yapılan düzenlemenin ardından İsrail vatandaşı yüzlerce Arap ile Doğu Kudüs’te “daimi ikamet” statüsüne sahip Filistinlileri, Batı Şeria’ya sürmeye hazırlandığı öne sürülmüştü.

İsrail Meclisi, 15 Şubat 2023’te, terör suçlamasıyla tutuklanan İsrail vatandaşı Filistinlilerin, eylemlerine destek olarak Filistin yönetiminden para almaları durumunda vatandaşlıklarının iptal edilmesine imkan tanıyan yasa tasarısını onaylamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x