Kanın pıhtılaştığını haber veren 5 uyarı! Gözde kısmi körlük, kalpte sıkışma yapıyor

1- Göğüste çarpıntı

Akciğerinizde kan pıhtısı varsa göğsünüzde çarpıntı hissedebilirsiniz. Bunun sonucunda kalbiniz yaşanan eksikliği telafi etmeye çalışır ve giderek daha hızlı atmaya başlar.

2- Göğüs ağrısı

Derin nefes aldığınızda göğüs ağrısı hissederseniz, bu pulmoner emboli belirtilerinden biri olabilir. Göğsünüzdeki ağrı genellikle keskin ve bıçak saplanması şeklindedir ve bu durum size kalp krizi geçirdiğinizi düşündürebilir. Böyle bir durumda hızlıca doktora başvurmalısınız.

3- Bacakta renk değişikliği

Cildinizde sebepsiz yere ortaya çıkan kırmızı veya koyu lekeler bacağınızdaki kan pıhtısının belirtisi olabilir. Ayrıca bu bölgede hassasiyet ve sıcaklık hissedebilir, hatta ayak parmaklarınızı yukarı doğru uzatırken ağrı bile hissedebilirsiniz.

4- Birkaç uzvun şişmesi

Aniden ayak bileklerinizden birinin şiştiğini fark ettiyseniz, bu DVT’nin uyarıcı bir belirtisi olabilir. Bu durum acil bir durum olarak kabul edilir, çünkü bir pıhtı her an serbest kalabilir ve organlarınızdan birine ulaşabilir.

5- Gözde kısmi veya tam körlük

Gözlerinizden birinde ağrısız görme kaybı genellikle merkezi retinal arter tıkanıklığının bir belirtisidir . Özellikle baş dönmesi gibi ek semptomlarınız ve dengenizi koruma sorunlarınız varsa, ciddi bir tıbbi acil durum olarak kabul edilir. Bu işaretlerden birini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktora gidin. Doğru ve hemen tedavi edilmezse kan pıhtısının ölümcül olabileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x