Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çekilmesine Engel Olan İmambakır Üküş Yaşananları Anlattı!

CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı’nda ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun çekilmesine engel olan ekipte yer alan gazeteci İmambakır Üküş, açıklama yaptı ve o gece yaşananları anlattı.

Kaynak: https://10haber.net/2023/11/06/herkes…

CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı’nda yapılan genel başkanlık seçimi ikinci tura kalmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da çekilme kararı aldığı iddia edilmişti.

Kurultay’ın ardından sosyal medyada yayınlanan bir videoda Kılıçdaroğlu’nun yanındaki kalabalığın çekilme kararına engel olduğu ortaya çıkmıştı.

Videoda ise Kılıçdaroğlu’nun danışmanı olarak bilinen gazeteci İmambakır Üküş’ün “Çekilemezsiniz” diyerek bağırması dikkat çekmişti.

Üküş kendisine yöneltilen eleştirilerin ardından 10haber’den Caner Akpınar’a açıklama yaptı ve yaşananları anlattı. “İmambakır Üküş kim, CHP yöneticisi mi, Kılıçdaroğlu’nun danışmanı mı? Ne işi var orada?” sorusunu cevapladı.

Üküş, açıklamasında şunları söyledi: “Ben devrimci bir siyasi çizgiden gelen, siyasi aktivist bir tavrı olan insanım. Ben Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olması için sorumluluk aldım, gereğini yaptım. İlçe ve il kongrelerinde dolaşıp Kemal Bey’i destekleyecek bir yapının seçilmesi için mücadele ettim. Kemal bey’in aday olması için de il il dolaşıp ilk imzaları toplayan kişi benim.”

‘Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarılı olması için ilk günden bu yana mücadele ettim, zaten tepkim ve öfkem de o nedenle. Biz 800 kişi imza vermişiz. Üç belediye başkanı bu partinin geleceğine karar veremez.’

“Oylama başlamış, oylama başladıktan sonra Kemal Bey’in çekilmesini istediler çünkü Kemal Bey’e 50-100 oy aldırmak istediler. Buna izin verir miyiz? Kemal Kılıçdaroğlu’nu itibarsızlaştırma operasyonu yapılıyordu. Biz bu operasyonu durdurduk.” dedi.

Tartıştığı kişilerin Engin Özkoç ve Gürsel Erol olduğunu söyleyen Üküş, “Biz birlikte yola çıktık, bu kararı birlikte aldık. Çekilmeme kararını bireysel olarak alamazsınız. Açıklamayı kendi başıma yapmadım. Salondaki bütün televizyonlar ‘Kılıçdaroğlu çekildi’ demesine rağmen, o sırada bizim tartışmalarımız sürerken, oylama da devam ediyordu. Kılıçdaroğlu bir operasyon yapıldı. Bunu da belediye başkanları yaptı.” ifadelerini kullandı.

‘Ekrem İmamoğlu belediye başkanlarıyla toplantı yapıyor, o toplantıdaki arkadaşlar bazı parti yöneticileriyle görüşüyorlar. Onlar Kemal Bey’e ‘çekilelim’ önerisi getiriyorlar. Kemal Bey de önce kabul etmiyor, sonra ‘bütün arkadaşların fikri bu’ denilince kabul ediyor. Biz de örgüte sorduk, örgüt böyle bir kararı kabul etmiyor.’ sözlerini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x