Sezgin Tanrıkulu: AKP, darbe girişimini başka hukuksuzluklara zemin hazırlamak için kullanarak OHAL’i ilan etti

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Adalet ve Kalkınma Partisi darbe girişimini başka hukuksuzluklara zemin hazırlamak için fırsat olarak kullanarak OHAL’i ilan etti ve binlerce kamu çalışanını, binlerce insanı işinden gücünden etti, ölüme, açlığa, yoksulluğa mahkum etti” dedi.

Anka’nın aktardığına göre, Diyarbakır’da KESK Diyarbakır Şubeler Platformu tarafından işinden edilen KHK mağdurları için düzenlenen basın açıklamasına katılan CHP Diyarbakır Milletvekili Tanrıkulu, “Ben şimdiye kadar yaşamını yitirmiş bütün emekçilerin anısı önünde saygıyla eğiliyorum, bu zalimliğe, bu zulme son verilene kadar da dayanışma içerisinde olacağımı da ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu şunları söyledi:

“AKP,  OHAL’i ilan etti ve binlerce kamu çalışanını, binlerce insanı işinden gücünden etti, ölüme, açlığa, yoksulluğa mahkum etti”

“16 Temmuz sabahı saat 7’de darbe girişimi henüz devam ederken parlamentoda toplandık ve gündem dışı konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalardan birini de ben yaptım partim adına ve şunu ifade ettim, üzerimizde henüz uçaklar uçuyordu bombalar atılıyordu belli yerlere, şunu söyledim, darbeye tabi ki karşıyız, bundan sonraki sürecin hukuka uygun olarak yürütülmesi lazım, bu Adalet ve Kalkınma Partisi için de aynı zamanda bundan önceki uygulamalara son verilmesi için de bir fırsattır, fırsata dönüştürebiliriz. Ancak maalesef Adalet ve Kalkınma Partisi darbe girişimini başka hukuksuzluklara zemin hazırlamak için fırsat olarak kullandı ve OHAL’i ilan etti ve binlerce kamu çalışanını, binlerce insanı işinden gücünden etti, ölüme, açlığa, yoksulluğa mahkum etti.

“OHAL komisyonunda dosyalar, hukuka uygun bir biçimde incelemedi”

“Bu mağduriyetler de bir gün bitecek ve özlük haklarınızla beraber işlerinize döneceksiniz”

Maalesef aradan geçen 7 yıllık zaman boyunca kamu çalışanları yargı tarafından da büyük zulme uğradılar ve hukuka uygun kararlar bugüne kadar çıkmadı. Şu bilinsin, ben 12 Eylül dönemini de hatırlıyorum, 12 Eylül döneminde SHP-Doğruyol iktidarında sonuçta bu mağduriyetler yasayla ortadan kaldırıldı, herkesin özlük hakları iade edildi ve kamu çalışanları işlerine döndüler. Eğer iktidar değişimi olsaydı ilk çıkaracağım yasalardan bir tanesi buna dönük bir yasa olacaktı kamu çalışanlarının mağduriyetini gidermeye dönük yasa olacaktı ama endişeniz olmasın mağdursunuz evet, biz de dayanışma gösteriyoruz evet ama bu mağduriyetler de bir gün bitecek ve özlük haklarınızla beraber işlerinize döneceksiniz. Ben şimdiye kadar yaşamını yitirmiş bütün emekçilerin anısı önünde saygıyla eğiliyorum, bu zalimliğe, bu zulme son verilene kadar da dayanışma içerisinde olacağımı da ifade etmek istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x